Tırnak Batması ve Ameliyatsız Kalıcı Tedavisi


TIRNAK BATMASI TEDAVİSİNDE

AMELİYATSIZ KALICI PROTEZ/ORTEZ YÖNTEMİ
"Batan Tırnağınızı Sakın Çektirmeyin!"


Tırnak batması (batık tırnak), ayak parmak tırnağının yumuşak dokunun içine doğru batmasıdır. Bu durum genellikle ayak başparmağında oluşur.

Tırnak Batması Nedenleri
  1. En sık olarak hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları, 
  2. İyi uymayan dar veya sivri burunlu ayakkabılar,
  3. Devamlı darbelere maruz kalan ayak tırnakları (sporcular, uçak hostesleri ve bütün gün ayakta çalışanlar), 
  4. Hamilelik ve doğum sonrası dönemleri,
  5. Obezite (şişmanlık),
  6. Tırnakların mantar enfeksiyonu ve
  7. Tırnakların kalıtsal (genetik) olarak aşırı kıvrımlı olması.
Batan tırnağın etrafında şiddetli ağrı, şişme ve kızarıklık görülür ve bazen yaranın iltihaplanması ve yumuşak dokunun tepkisi ile tırnak kenarındaki doku da tırnağın üzerine doğru ilerler ve damarlardan zengin olan bir dokunun (granülasyon dokusu) oluşmasına neden olur (Resim 1-3).


Resim 1, 2 ve 3. Tırnak batmasından bazı örnekler  

   
Resim 1


Resim 2

  
Resim 3   

Tırnak batığı şiddetli ağrının yanı sıra sosyal hayatı ve hatta günlük basit aktiviteleri de ciddi boyutlarda etkilemektedir. Özellikle kadınlarda ayağın estetik görünümü bozulur ve hastalar istedikleri ayakkabı veya terliği giymelerinde problem yaşayabilirler. Hastalar bu problemi fazla ciddiye almayarak sıklıkla kendileri tedavi etmeye çalışmakta olup pedikürcülere veya ayak sağlığı merkezlerine giderek çözüm aramaktadırlar. Bazen ılık kompres, antibiyotik kullanımı, tırnak çekme veya batan kısmın kesilmesi gibi geçici çözümlerle tedavi edilmekte fakat tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel nedenin düzeltilemediği için bir süre sonra tırnak batması tekrarlamaktadır. Bu hastalar defalarca tırnaklarını çektirmekte fakat tekrar batmalar devam etmektedir.

Tırnak Batmasında Mevcut Tedavi Yöntemleri

Günümüzde uygulanan tedaviler cerrahi müdahalesi, lazer tedavisi, tel uygulaması, fenol gibi kimyasal maddelerin kullanımı ve elektrikli cihazla “koterizasyon” adlandırılan yakma yöntemlerinden ibarettir. Bu yöntemler bazen oldukça yan etkili ve sorunlu, bazen ise yetersiz olup sıklıkla batma sorununun tekrarlanmasına neden olur. Tırnak çekimi sonrası hastaların büyük oranında yeni çıkan tırnakta tekrar batma meydana gelir, çoğu zaman ise tırnak deforme ve bozuk yapıda uzar; maalesef bu durumun tedavisi ve tırnağı eski sağlıklı yapısına geri getirilmek mümkün olmamaktadır.


PROTEZ/ORTEZ YÖNTEMİ

“Plastik parça” yöntemi dünyada ilk kez 2005 yılında “protez/ortez” yöntemi olarak Avrupa Deri ve Zührevi Hastalıkları Akademisinin dergisinde “JEADV” yayınlanmış olup 2006 yılında "Türk Patent Enstitüsünce"  patent hakkı almış bir yöntemdir. 
Uygulaması basit ve önümüzdeki yıllarda tırnak batmasının ana tedavisi olacağı tahmin edilen “protez/ortez” yöntemi sırasında, tırnakta herhangi bir kesik veya cerrahi yapılmamaktadır. Bölge uyuşturulduktan sonra tırnağın batan kısmında fazla yumuşak doku ve granülasyon dokusunun olup olmadığı incelenir, fazla yumuşak dokular kesilip temizlenir; ardından tırnak kenarına resimlerde görüldüğü gibi ince bir plastik tüp yerleştirilir (Resim 4 ve 5).


Resim 4. Resim 3'de görülen tırnakta protez uygulaması


Resim 5. Çift taraflı tırnak batmasında protez uygulaması

Uygulaması ortalama 5 dakika süren bu yöntem oldukça pratik olup kanamaya ve hastanın aşırı heyecanına neden olmamaktadır. Plastik tüp bölgede ortalama 15 gün kalır; bu sürede hasta bir veya iki kez kontrol için doktora başvurur; plastik parça çıkartılıp bölge temizlendikten sonra protez tekrar yerleştirilir. Tedavi süresi bitince plastik parça kolaylıkla kaldırılır (Resim 6c)


Resim 6a. Tırnak batması

 
Resim 6b. Protez uygulaması


Resim 6c. 15 gün sonra


Bu yöntemle çeşitli ağırlıklarda tırnak batmaları olan ve bazen defalarca tırnak çekmesi ve çeşitli diğer tedavilerden sonuç alamamış 2000’in üzerinde hasta başarıyla tedavi edilmiş 1 yıllık takiplerde %6 gibi düşük oranda nüks (tekrarlanma) görülmüştür.

 
TIRNAK BATMASI TEKRARLAR MI?
Tırnak batmasının tekrar edip etmemesi tamamen hastaya bağlıdır.
Tedavi sonrası:

   1.  Tırnak düz kesilmelidir: tırnak köşeleri dışarıda görülmelidir(Resim 7).

Resim 7. Tırnağın doğru ve hatalı kesilmesi

   2.  Uygun ayakkabı kullanılmalıdır: sivri burunlu veya geniş olmayan ayakkabılar sakıncalıdır; spor ayakkabılar veya ön kısmı düz ve yumuşak olan ayakkabılar tercih edilmelidir;

   3.  Ayak, uzun süren travmalar ve darbelerden (yoğun sporlar, hızlı yürümek, koşmak vs) korunmalıdır; aksi takdirde tırnak batması tekrarlayabilir.

 Randevu almak ve daha detaylı bilgi edinmek için bize ulaşın.

 

 
 
 
 
   Bizi Tanıyın
   Dr. Şehriyar Nazari
   Kampanyalar
   Site Haritası
 
 
 
 

Dr. Şehriyar NAZARİ
İstanbul Şafak Hastanesi Dermatoloji Ünitesi
Eski Edirne Asfaltı No 124 500evler GOP    İSTANBUL
Tel:
 0212 530 6474 Pbx     e-posta: dermatoloji@istanbulsafak.com

 
Web Danışmanlığı: Webimbenim