Allerji Testleri

1. Patch Test (Yama Testi)
 

Dermatoloji uzmanları, deride allerjik deri reaksiyonları ve ekzema olduğunda, nedenini tespit etmek amacı ile patch (yama) testi uygular. Patch test, prick testten farklıdır. Prick test bir allerji testidir. Prick test daha çok alerjik nezle ve astıma yol açabilen ev tozları, çimen polenleri, hayvan tüyü gibi nedenleri tespit etmek amacı ile kullanılır. Prick testin deri döküntülerindeki değeri sınırlıdır.

•  Patch testte şüphelenilen maddeler tahriş yapmayacak şekilde, düşük oranda kullanılırlar. Çünkü tahriş reaksiyonu alerjik reaksiyonu sanılarak yanlış teşhise yol açabilir.

  • Patch test sırta uygulanır. 48 saat sonra test bandı sırttan çıkarılır. Sırtta test uygulanan yerde kızarıklık, sulanma, kabarma oluşumunun derecesine göre testin sonucu değerlendirilir. Bazen allerji yapan maddeler geç reaksiyon verdiği için test alanı 96 saat sonra tekrar değerlendirilir.
  • Patch test öncesi güneşlenilmemelidir.
  • Testten sonra yüzme ve egzersiz yapılmamalıdır.
  • Testten sonra, test alanı kuru tutulmalıdır. Duş alınmamalıdır.

  

Pozitif allerji testi sonucu

 

2. Prick Test

Prick test, uzun süren ve nedeni bulunamayan ürtiker (kurdeşen) ve allerjik ve mevsimsel nezlesi olan hastalarda yapılmaktadır. Bu test sırasında genelllikle ön kolların üzerine çeşitli allerjenler (şüpheli maddeler) yerleştirilir ve yaklaşık 20 dakika sonra derinin reaksiyonu değerlendirilir. Allerjik reaksiyon derinin kızarıklığı ve ödemi şeklinde ortaya çıkar. Bu test sonucunda hastanın polenler, ağaçlar, otlar, çeşitli besinler, ev tozu akarları, hayvan tüyleri ve diğer allerjenlere karşı duyarlı olup olmadığı gösterilir.

 
 
 
 
   Bizi Tanıyın
   Dr. Şehriyar Nazari
   Kampanyalar
   Site Haritası
 
 
 
 

Dr. Şehriyar NAZARİ
İstanbul Şafak Hastanesi Dermatoloji Ünitesi
Eski Edirne Asfaltı No 124 500evler GOP    İSTANBUL
Tel:
 0212 530 6474 Pbx     e-posta: dermatoloji@istanbulsafak.com

 
Web Danışmanlığı: Webimbenim