Saçkıran (Alopesi Areata)
 

Alopesi areata saçlı deride, kaş, kirpik ve vücudun tüyle kaplı bölgelerinde kıl kaybı yapan bir hastalıktır. En sık saçlı deride görülür. Saçlı deride yama veya bozuk para şeklinde saçsız kalmış alanlar görülür. Bu saçsız alanlar bir tane veya çok sayıda olabilir. Alopesi areata hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir.

Alopesi areata en sık çocuk ve genç erişkinlerde görülür. Hastaların %60'ı 20 yaşın altındadır. Alopesi areata hastalığında %10-30 oranında aile öyküsü bulunabilir.

Alopesi areata hastalığının nedeni bilinmemektedir, ancak stresin alopesi areatada önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Hastalarda tiroit problemleri yani guatr ve belli kansızlık çeşitleri (pernisiöz anemi: B12 eksikliği) görülebilir, ancak bu hastalıklar alopesi areatanın nedeni değil, eşlik eden durumlardan ibarettir.

Alopesi areatanın hastalık seyri genellikle iyileşme ile sonuçlanır. Alopesi areata hastalığı ortaya çıktıktan sonra %30 hastada 6 ay içinde iyileşme olabilir. 1yıl içinde ise %50 oranında iyileşme görülebilir.

Erken yaşta başlayan ve yaygın saç dökülmesi olan hastalarda iyileşme diğer hastalara göre daha güç olabilir.

Hastaların %10-20' sinde tırnak bozuklukları görülebilir. Tırnak kalınlaşması, tırnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler başlıca tırnak bozukluklarıdır ve hastalığın şiddetli olacağının habercisidir.

Alopesi areata hastalarında rutin yapılan laboratuar testleri yoktur. Ancak şüpheli hastalarda özellikle çocuklarda tiroit testleri yapılmalıdır.

TEDAVİ

Topikal (deriye sürülen) ilaçlar

1.    Kortizon: Kortizonlu krem ve losyonlar tedavi başlangıcında kullanılabilir. Genellikle hafif vakalarda tedaviye yanıt alınır.

2.    Antralin: Antralin maddesi belli oranlarda pomat şeklinde deriye uygulanır. Deriyi tahriş ederek ve bilmediğimiz mekanizmalarla etkili olmaktadır. Kumaşları mor renge boyayabileceği için kullanırken kıyafet ve çarşaflara dikkat edilmelidir.

3.    Minoxidil: Saç dökülmesi tedavisinde yaygın kullanılan %5’lik minoxidil, alopesi areatada faydalı bulunmuştur. Diğer tedavilerle birlikte kullanılmaktadır.

4.    Pimekrolimus ve takrolimus: Alopesi areata tedavisinde yeni denenmeye başlamış ilaçlardır. Tedaviden başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Deri içine kortizonlu ilaç zerki:
Saç kaybı olan bölgeye belli oranlarda, çok ince uçlu iğnelerle saçlı deri içine kortizon enjekte edilir. Çok yaygın saç dökülmesi olmayan hastalarda, bu tedavi şekliyle çok güzel sonuçlar alınabilir.

Kortizonnlu ilaçlar:
Şiddetli vakalarda ağız yoluyla veya iğne olarak kortizonlu ilaçlar kullanılır. Kısa süreli kullanılması gereklidir. Uzun süreli kullanımlar sonrası alopesi areata hastalığının tekrarı sık olarak görülür. Ayrıca kortizonun yan etkileri ile karşılaşılabilir.

Işık tedavisi (PUVA):
Ultraviyole A ışınları, psoralen maddesi içilerek veya alopesi areata bölgesine sürülerek hastalıklı bölgeye uygulanır. Diğer tedavilerden yanıt alınamamış hastalarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

 
 
 
 
   Bizi Tanıyın
   Dr. Şehriyar Nazari
   Kampanyalar
   Site Haritası
 
 
 
 

Dr. Şehriyar NAZARİ
İstanbul Şafak Hastanesi Dermatoloji Ünitesi
Eski Edirne Asfaltı No 124 500evler GOP    İSTANBUL
Tel:
 0212 530 6474 Pbx     e-posta: dermatoloji@istanbulsafak.com

 
Web Danışmanlığı: Webimbenim