Vitiligo
 

Vitiligo toplumun %1-2 sinde görülür. Oldukça yaygın bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanır. Hastaların %50'si 20 yaş öncesidir. %25'i 10 yaş öncesi görülmektedir. Vücut ve yüzde geniş alanlar veya ufak alanlar halinde beyaz renkli lekeler görülür. Bu lekeli alanlarda deriye renk veren hücreler kaybolmuştur.
Vitiligo hastalığının nedeni bilinmemektedir. Stres vitiligoyu tetikler ve şiddetlendirir. Bunun dışında vitiligo hastalarında bazı hastalıklar sık görülmektedir (Diyabet, tiroid bozuklukları(guatr), lupus, kansızlık, saçkıran, B12 vitamin eksikliği vs).
Vitiligo genetik geçişli değildir. Ancak %20-30 ailesel yatkınlık bildirilmiştir.  

Vitiligo tedavisi

 En az 15 faktörlü krem ya da losyonlar güneşe çıkılmadan önce sürülmelidir. Vitiligo alanı yüz ve el gibi sürekli güneşle temas bölgesinde ise günlük güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

  1. PUVA: Psoralen maddesi içildikten veya sürüldükten 2 saat sonra sonra kabinde UVA (ultraviyole A ışığı) veya güneş ışığı ile tedavi şeklidir. Doğal güneş ışığı ile tedavi güvenli olmadığından doktor ofislerinde UVA kabinlerinde tedavi daha uygundur. Haftada 2 kez uygulanır. Oldukça uzun süreli bir tedavidir. Tedavi sonrası güneşte kalınmamalı, gözlük takılmalı ve güneşten koruyucu kullanılmalıdır.
  2. Dar bant UVB fototerapi: UVB ( ultraviyole B ışığı) kabinde haftada 2- 3 uygulanır. İlaç içilmemesi nedeniyle tedavi sonrası rahat geçirilir.
  3. Kortizon tedavileri: Krem, iğne, hap şeklinde kortizon ile tedavi düzenlenebilir. Kortizon tedavisi yan etkileri nedeniyle uzun süreli kullanılamamaktadır. 
  4. Kapatıcı kremler ve losyonlar lekeli bölgelere sürülerek beyaz alanın görüntüsü gizlenebilir.
  5. Lazer tedavisi: Excimer lazer ile başarılı tedavi sonuçları bildirilmiştir. Ancak pahalı bir yöntemdir. Uzun süreli sonuçları henüz bilinmemektedir. 
  6. Son yıllarda Pimecrolimus veya Tacrolimus içeren kremler (Elidel krem) tedavide başarılı olarak kullanılmaktadır. Lokal olarak uzun süreli kullanımında yan etki yapmamsı nedeniyle göz ve yüz gibi hassas bölgelerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.
  7. Cerrahi tedaviler: Pek çok değişik yöntem denenmiştir ancak çok sık uygulanan tedaviler değildir.
  8. Depigmentasyon tedavisi: Çok yaygın hastalığı olan vitiligolu hastaların kalan renkli alanları özel ilaçlarla beyazlatılır. Kalıcı bir renk kaybı sağladığından dikkatli kullanılması gereken bir yöntemdir. 
  9. Pseudocatalase tedavisi: Yeni bir yöntemdir. Günde iki kez vitiligolu alana uygulanır. Dar bant UVB ile birlikte de iyi sonuçlar alınabilmektedir.

 

 
 
 
 
   Bizi Tanıyın
   Dr. Şehriyar Nazari
   Kampanyalar
   Site Haritası
 
 
 
 

Dr. Şehriyar NAZARİ
İstanbul Şafak Hastanesi Dermatoloji Ünitesi
Eski Edirne Asfaltı No 124 500evler GOP    İSTANBUL
Tel:
 0212 530 6474 Pbx     e-posta: dermatoloji@istanbulsafak.com

 
Web Danışmanlığı: Webimbenim