Zona
 

Zonanın etkeni çocukluk çağı hastalığı olan suçiçeği virusüdür. Çocukluğunda suçiçeği geçirenlerde bu hastalığa karşı kalıcı bağışıklık gelişir. Ancak virus vücutta gizli ve sessiz kalarak ömür boyu sinir köklerinde bulunur. Vücudun bağışıklık sisteminde, ateşli hastalıklar, stres, aşırı yorgunluk, yaşlılık ya da kan hastalıkları gibi bir baskılama meydana geldiğinde, virus duysal sinirler boyunca ilerleyerek deriye ulaşır.

Başlangıç döneminde genellikle ağrı vardır ve döküntü ortaya çıkıncaya kadar hastalık ağrının ortaya çıktığı bölgeye göre kalp hastalıkları, böbrek taşı ya da apandisit gibi ağrı yapan akut hadiselerle karışabilir. Döküntü geliştiğinde ise tanı kolaydır. Grup yapmış, ortası göbeklenme gösteren su kabarcıkları, kızarıklık ve zaman zaman gelen ve özellikle gece artan ağrı hastalığın halk arasında gece yanığı olarak adlandırılmasına sebep olmuştur. Hastalık ortalama üç hafta kadar sürer.

Zona tedavilerinin etkili olabilmesi için döküntü başladıktan sonra ilk 72 saat içinde uygulanmalıdır.

Tedavide antivirallerin yanında ağrı kesiciler, B vitaminleri kompleksi, kurutucu patlar ve bazen kortizon kullanılır. Bazı özellikle yaşlı kimselerde zona döküntüsü kaybolduktan sonra ağrı yakınmaları sürebilir. Postherpetik nevralji ( zona sonrası ağrı) adını alan bu durum oldukça şiddetli seyreder ve tedavi gerektirir.

ANTİVİRAL TEDAVİ

Acyclovir tb ( 4gr/ gün), Valacylovir tb ( 1000 mg günde 3 kez), Famciclovir (500 mg günde 3 kez), Foscarnet ( AIDS'li hastalarda).

 

 
 
 
 
   Bizi Tanıyın
   Dr. Şehriyar Nazari
   Kampanyalar
   Site Haritası
 
 
 
 

Dr. Şehriyar NAZARİ
İstanbul Şafak Hastanesi Dermatoloji Ünitesi
Eski Edirne Asfaltı No 124 500evler GOP    İSTANBUL
Tel:
 0212 530 6474 Pbx     e-posta: dermatoloji@istanbulsafak.com

 
Web Danışmanlığı: Webimbenim